25 lipca, 2012

ABC: Cebula

Nawet Chuck Norris musiał kiedyś po raz pierwszy spróbować kopnąć z półobrotu. Ninja przez całe życie trenują jedną technikę, która pozwoli szybko zabić przeciwnika. Mnisi z Shaolin od dziecka doskonalą najprostsze ruchy, które są podstawą do zabójczych ciosów. Profesorowie ciągle się doskonalą czytając nowe publikacje (no dobra, może nie nasi). Wreszcie wy też - kucharze amatorzy - ciągle możecie poprawiać swoje umiejętności i praktykę podeprzeć teorią. Temu służyć będzie nowy cykl na Męskim Gotowaniu: ABC kuchni męskiej. Zaczynamy!
..:: uuu ale ostrze

Bohater dnia: CEBULA

Cebula zwyczajna, cebula jadalna, czosnek cebula (Allium cepa L.) – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych. Pochodzi z Azji Środkowej, obecnie nie rośnie dziko, występuje tylko w uprawie. Botaniczna nazwa tej rośliny to czosnek cebula, w użyciu jest jednak głównie nazwa cebula.
źródło: wikipedia.org

Cebula, jak już mogliście zauważyć, jest często podstawą, bazą do wielu dań, sosów, które przygotowujemy. Dlatego warto, żeby przyjrzeć się temu, w jaki sposób się z nią obchodzić.

NÓŻ
Cebulę oraz pozostałe twarde warzywa dobrze jest kroić dużym, szerokim nożem. Dzięki temu możecie niczym sprawny tajski nożownik ciąć dokładnie i cienko to, co chcecie. Musicie dobrze wyczuć ostrze, każdy etap nacinania wymaga użycia innej części ostrza (z reguły pierwsze nacięcia wymagają użycia końcówki, zaś następne szerokiej części).

CEBULA
Zaczynamy od obrania cebuli. Najlepiej jest przekroić ją na pół, odciąć dupkę na każdej połowie i po prostu zdjąć warstwy (druga dupka będzie na potrzebna do utrzymania cebuli w całości; tak bystrzaki każda cebula ma dwie dupki), które nie będą nam potrzebne.
..:: proces odcinania dupki cebuli


..:: po odcięciu dupki, obieranie cebuli to bułka z masłem

Następnie, dobrze jest cebulę zamoczyć w wodzie (pomaga prawdziwym mężczyznom utrzymać łzy na wodzy).

Nacinamy cebulę jak na zdjęciu, nie tnąc do końca (prawie robi wielką różnicę). Kolejnym krokiem jest przekrojenie cebuli w poziomie. Wreszcie na końcu siekamy bez skrupułów, aż do otrzymania małych kosteczek.
..:: cebulę nacinamy co chwilę prawie do końca
..:: cios w bebechy

..:: sieczka

BLANSZOWANIE
Z cebulą i innymi warzywami związany jest często wykorzystywany w kuchni proces blanszowania. Czym ono jest? Poczytajcie:
Polega na krótkim zanurzeniu warzyw w gotującej się wodzie, a następnie szybkim przełożeniu ich do naczynia z zimną wodą (lub pod bieżącą wodę), by tym samym zatrzymać proces gotowania. Blanszowanie stosowane jest, by stłumić silne smaki takich warzyw jak cebula, czy czosnek oraz by rozjaśnić i zachować ich kolor przed dalszym gotowaniem.
źródło: Wielka księga kucharska - Chuck Williams, Kristine Kidd

Teraz już wiecie wszystko o cebuli. Nie skrywa ona przed wami żadnych tajemnic. Możecie nią żonglować, jak piłeczką do ping-ponga.

1 komentarz: